Saprolegnioza-Pleśniawka
Saprolegnioza-Pleśniawka
Opis:
Pleśniawka jest chorobą grzybiczą powodowaną przez grzyby z rodziny Saprolegniaceae. Grzyb atakuje tylko ryby osłabione, poranione z otwartymi ranami i innymi urazami mechanicznymi Pleśniawka może być też następstwem przebytej choroby pasożytniczej. Grzyby mogą osadzać się również na ikrze ryb. Co ciekawe grzyby wywołujące pleśniawkę są obecne w każdym zbiorniku, ich rozwojowi sprzyja niska temperatura, natomiast pożywką są odpady biologiczne oraz niezjedzona karma. Zdrowe ryby są zupełnie odporne na inwazję tego grzyba. Pleśniawka poprzez skórę może przedostać się nawet do narządów wewnętrznych, powodując ich degradację. Odnotowano także przypadki zaatakowania przez plechę tego grzyba oczu ryby.Objawy:
W miejscach uszkodzeń mechanicznych, na ciele ryby pojawia się szaro-biały meszkowaty nalot. Ryby ocierają się o elementy dekoracji, są ospałe oraz apatyczne, często pojawia się sklejenie płetw. Choroba może zaatakować skrzela, przez co dochodzi do uduszenia ryby, zaś objawy przypominają przyduchę.Leczenie:
Leczenie będzie skuteczne tylko w początkowej fazie rozwoju pleśniawki. Jeżeli plecha zaatakowała zbyt duży obszar ciała ryby, doprowadzi to do śmierci rybki.Aby walczyć z pleśniawką zaleca się podwyższenie temperatury do 28-30 °C oraz kąpiele np:
- w soli nie jodowanej, przez 20 min.
- w soli kuchennej, przez 20 min.
- w roztworze nadmanganianu potasu, przez 30 min.
Komentarze
Prześlij komentarz