Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika


Warunki Środowiskowe

Akwarium: od 150 L
Temeratura: 22-26°C
Twardość wody: 15-19 °dGH
Odczyn pH: 8-9.5 pH
Oświetlenie: średnie

Charakterystyka Geograficzna


Jezioro Tanganika położone jest we wschodniej Afryce. Rozciąga się przez terytoria Republiki Kongo, Zambii , Tanzanii, Burundi. Jezioro zajmuje nieco ponad 34 000 km². Jego długość to 670 km, a szerokość dochodzi do 80 km. Jezioro otoczone jest górami, które sięgają samego brzegu. Do Jeziora uchodzą

dwie rzeki Malagarasi i Ruzizi, odpływ stanowi rzeka Lukuga. Ze względu na unikatowość gatunków występujących w akwenie, rozwijających się w całkowitym odosobnieniu, Tanganika cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców. Pojawiają się głosy, aby na wzór jeziora Malawi i tutaj ustanowić Narodowy Park, aby chronić endemiczne gatunki fauny jeziora.

Fauna i Flora

Woda w jeziorze Tanganika posiada odczyn zasadowy, w takich warunkach przez miliony lat wyewoluowało kilkaset gatunków ryb z rodziny Pielęgnicowatych. Najliczniejsza fauna jeziora znajduje się w strefie przybrzeżnej. Litoral Tanganiki można podzielić ze względu na podłoże, z którym związane są określone gatunki Pielęgnic. Litoral piaszczysty należy do ryb z rodzajów: Xenotilapia, Cyathopharynx, Callochromis. Strefy z kamienistym podłożem zamieszkują np: Cyphotilapia, Telmatochromis, Neolamprologus, Tropheus, Plecodus. Litoral z żwirem na dnie jest ulubionym miejscem dla rodzajów: Tropheus, Spathodus, Pseudosimochromis, Eretmodus, Julidochromis. W jeziorze Tanganika możemy jeszcze spotkać wiele gatunków ryb przebywających w samej toni wodnej oraz na dużej głębokości.   Flora Tanganiki jest dość uboga, jedyne rośliny możemy spotkać w strefach przybrzeżnych o piaszczystych podłożach są to np: Wywłóczniki, Rogatki i Nurzańce.

Urządzenie Akwarium

Akwarium w stylu jeziora Tanganika można urządzić na kilka sposobów. To, który wybierzemy będzie determinować wybór obsady. Urządzając akwarium staramy się odwzorować strefę przybrzeżną  jeziora. Woda powinna być krystalicznie czysta i dobrze natleniona, z lekkim ruchem prądem.
Litoral Piaszczysty :
Na dnie układamy drobny piasek z dekoracjami skalnymi oraz roślinami. Dno powinno łagodnie opadać w stronę przedniej szyby.
Litoral Żwirowaty:
Dno powinno stromo opadać, lub imitować skalne urwisko. Gęsto ułożone kamienie powinny tworzyć jamki i szczeliny. Na dno akwarium najlepiej zastosować żwirek.
Litoral Skalny:
Tutaj dominują duże skały i kamienie częściowo obsypane żwirem lub piaskiem. Florę mogą stanowić jedynie glony porastające skalne formacje.

Przykładowe gatunki ryb hodowanych w akwariach

Księżniczka z Burundi, Muszlowce, Naskalniki, Szczelinowce


Komentarze

Popularne posty