Napowietrzanie akwarium
Odpowiednie natlenienie wody w akwarium jest jednym z podstawowych czynników, decydujących o warunkach pozwalających na przeżycie oraz prawidłowy rozwój hodowanych ryb. Większość gatunków ryb nie pobierają tlenu bezpośrednio z atmosfery. Natura wyposażyła je w skrzela. Narządy umożliwiające oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie. Właśnie dlatego tak ważne jest napowietrzanie wody w akwarium. Ma ono na celu, dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu, rozpuszczonego w wodzie, który będzie wykorzystywany przez ryby. Prawidłowe nasycenie wody tlenem powinno wynosić około 7-8 ppm.
wodzie, można zwiększyć powierzchnię styku faz, przez wprawienie w ruch tafli wody, tworząc swoiste falowanie. Efekt taki można uzyskać kierując wylot filtra lub deszczownicy ku górze. Na rynku dostępne są także falowniki, urządzenia o dużym i szybkim przepływie wody, najczęściej używane w akwarystyce morskiej. Przez wielu doświadczonych akwarystów, ruch tafli wody jest najlepszym oraz najefektywniejszym sposobem na natlenienie wody.
Ruch tafli wody
Na nasze szczęście tlen rozpuszcza się w wodzie samoistnie na drodze dyfuzji. Zjawisko to zachodzi na powierzchni styku fazy ciekłej z gazową. Niestety samoistna dyfuzja to za mało aby dostarczyć wystarczającą ilość tlenu dla ryb. Zwłaszcza przy sporej obsadzie, gdy zużycie tlenu jest większe niż jego dopływ drogą dyfuzji. Dodatkowo im głębiej tym mniej rozpuszczonego tlenu. Podobnie z temperaturą, jej wzrost powoduje mniejszą rozpuszczalność tlenu w wodzie. Aby wspomóc ten proces rozpuszczania tlenu wwodzie, można zwiększyć powierzchnię styku faz, przez wprawienie w ruch tafli wody, tworząc swoiste falowanie. Efekt taki można uzyskać kierując wylot filtra lub deszczownicy ku górze. Na rynku dostępne są także falowniki, urządzenia o dużym i szybkim przepływie wody, najczęściej używane w akwarystyce morskiej. Przez wielu doświadczonych akwarystów, ruch tafli wody jest najlepszym oraz najefektywniejszym sposobem na natlenienie wody.
Komentarze
Prześlij komentarz