Zbrojnik niebieski
Zbrojnik Niebieski
Charakterystyka:
- Rodzina: Zbrojnikowate
- Wielkość: 10 cm.
- Długość życia do 11 lat
- Biotop: Ameryka Południowa
- Żerowanie: przy dnie
- Pokarm: glony,pokarmy roślinne
- Temperament: łagodna, terytorialna
- Rozmnażanie: łatwe
- Dymorfizm płciowy: Samiec jest intensywniej ubarwiony, samce posiadają liczne wyrostki w okolicach otworu gębowego. Samice są krąglejsze w okolicach brzucha.
- Opis: Zbrojniki Niebieskie są łagodnymi, dennymi, roślinożercami. Posiadają ciemne ubarwienie z charakterystycznymi jasnymi kropkami. Ciało spłaszczone z dolnym otworem gębowym. Końce płetwy grzbietowej są przyozdobione są na biało. Zbrojniki są aktywne w nocy. W ciągu dnia urywają się w jaskiniach i grotach lub pod korzeniami. Najwięcej czasu spędzają przy dnie lub przyklejone do szyby akwarium. Zbrojniki nie są agresywne jednak zbyt duża ich liczba w za małym akwarium może prowadzić do walk.
Akwarium:
- Minimalna pojemność: od 70 l
- Temperatura: 24-28°C
- Ph: 5-6 pH
- Twardość wody: 2-10° N
- Jak urządzić akwarium: Zbrojniki najlepiej będą się czuć w akwarium ze słabym prądem wody, oraz ciemnym żwirowym lub piaszczystym podłożem. Zbiornik powinien zapewniać sporą liczbę grot, jaskiń, stosów kamieni i pozostałych kryjówek, w których będą się rozmnażać i kryć w ciągu dnia. Jako dekoracje najlepiej użyć konarów lub korzeni, które dodadzą naturalności zbiornikowi. Dobrym pomysłem jest zastosowanie zbutwiałego drewna, zeskrobywane będzie pomagać rybom w trawieniu. Zbrojniki pasują do akwarium ogólnego, jednak lepiej będą się czuć wśród roślinności i kolegów z biotopów Ameryki Południowej. Zbrojniki są dużymi rybami, toteż produkują sporą ilość zanieczyszczeń. Ryby adaptują się do różnych warunków, jednak ważna jest ich stabilność, gdyż źle znoszą wahania warunków środowiskowych.
- Obsada: Zbrojniki są łagodnymi rybami, można je hodować z większością ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych. Należy pamiętać jedynie o tym, że samce są terytorialne. W zbyt małym akwarium, dwa samce będą ze sobą walczyć o wpływy.
- Pokarm: Zbrojniki to typowi roślinożercy. Najlepiej je karmić roślinnymi płatkami lub tabletkami zawierającymi spirulinę. Chętnie też pożywią się warzywami np: cukinia, brokuł, kalafior. Dietę można uzupełniać pokarmami mrożonymi pochodzenia zwierzęcego np. opadająca na dno ochotka.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie Zbrojników należy do łatwych, nie powinno przysporzyć wielu kłopotów w warunkach domowych. Zbrojniki do rozrodu zachęci duża podmiana wody, o temperaturze niższej o 2-3 °C. Podobny efekt wywoła spore stężenie garbników w wodzie. Zbrojniki składają ikrę w kryjówkach, najlepiej nadają się do tego skalne groty, łupiny kokosów czy doniczki z otworami. Samica składa około 100 jaj, którymi opiekuje się samotnie samiec, przepędzając samicę. Wylęg następuje po około 5 dniach, zaś po kolejnych trzech, narybek zaczyna samodzielnie pływać. Młode wymagają stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia pokarmami roślinnymi.
Komentarze
Prześlij komentarz