Równowaga biologiczna w akwarium

Każdy, kto kiedykolwiek zakładał akwarium, wie jak ważna jest  równowaga biologiczna, decydująca o sukcesie nowego zbiornika.



Czym jest równowaga biologiczna w akwarium?

 Najprościej mówiąc jest to swoista stan równowagi pomiędzy roślinami i rybami w akwarium.
Akwarium jest zamkniętym ekosystemem, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do odżywczych związków chemicznych oraz równolegle potrzebuje  pozbyć się szkodliwych substancji przemiany materii. W tak małym świecie nie jesteśmy w stanie tego zapewnić,  bez procesów, zamieniających szkodliwe produktu przemiany materii w substancje przyswajalne i wykorzystywane przez rośliny.


Podstawa to cykl azotowy

 Azot jest jednym z podstawowych pierwiastków, wchodzących w skład  tkanek organizmów żywych. Jego obieg w akwarium, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zbiornika.  Cykl azotowy polega na przemianie szkodliwego amoniaku, wydalanego przez ryby w równie niebezpieczne azotany. Następnym
krokiem jest zamiana azotanów w azotyny które są łatwo przyswajalną formą tego pierwiastka dla roślin . Cykl azotowy odbywa się dzięki bakteriom nitryfikacyjnym. Osiedlają się one w filtrach na specjalnych wkładach ceramicznych oraz w podłożu. Pojawiają się samoistnie podczas dojrzewania akwarium, proces ten można wspomóc, przez dodanie odpowiednich bio starterów.

 Kolejnymi ważnymi przemianami są obiegi tlenu i węgla.

Ryby zużywają tlen, wydalając dwutlenek węgla, który wykorzystywany jest w przez rośliny w procesie fotosyntezy. W akwariach z bogatą szatą roślinną, zachodzi potrzeba dostarczania większej ilości dwutlenku węgla niż potrafią wytworzyć mieszkańcy zbiornika. Tutaj niezwykle ważny jest dobór obsady. Zbyt duża liczba mieszkańców w porównaniu do obsady roślin będzie skutkować, rozwojem glonów , a nawet śnięciem ryb.
W wodzie  gromadzi się wiele innych pierwiastków których nie jesteśmy w stanie usunąć w inny sposób, jak tylko poprzez odpowiednie i regularne podmiany wody.

 Oznaki równowagi biologicznej

Stabilne warunki fizykochemiczne wody głownie chodzi tu o poziom stężenia amoniaku azotanów i azotynów.
Rośliny  rosną bez oznak niedoborów i chorób.
Ryby zachowują się normalnie zgodnie z cechami gatunku.
Glony w zbiorniku utrzymywane są na w ryzach bez niszczenia efektu wizualnego akwarium.

Równowaga biologiczna powinna ustalić się po około 6 tygodniach. W razie stwierdzenia braku równowagi należy zreasumować swoje działania przy zakładani i pielęgnacji zbiornika.

Brak równowagi to :

wahania azotanów,
zahamowanie wzrostu roslin
śnięcie ryb
duże wahania parametrów wody
nieprzyjemny zapach zgnilizny wydobywający się z wody


Błędy nie pozwalające osiągnąć równowagi biologicznej,
-za słabe światło lub nieodpowiednia barwa ,
-słaba filtracja zbyt
-zbyt duża ilość ryb,
-zbyt mała szata roślinna,
-chlorowana woda nie odstana woda do podmian
-nieregularne duże podmiany wody.

Komentarze

Popularne posty