Przyczyny powstawania glonów w akwarium

Glony są nieodłącznym elementem każdego zbiornika. Co ważne występują w każdym, nawet najlepiej utrzymanym zbiorniku. Kluczową kwestią jest utrzymanie ich w ryzach, tak aby nie dochodziło do niekontrolowanej ekspansji niechcianych gości. Walka z glonami może być skuteczna tylko wówczas, gdy właściwie zdiagnozujemy z jakim gatunkiem mamy do czynienia oraz ustalimy przyczyny ich nadmiernego
rozmnażania. Musimy pamiętać że w większości przypadków powstawania glonów, wynika to z błędów akwarysty. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie:

Co zrobiłem źle?



Czy robię regularne podmiany wody?

Każdy zbiornik jest inny i wymaga indywidualnego odejścia, jednak ogólnie można przyjąć, że należy podmieniać wodę raz w tygodniu. Wielkość podmiany to około 20-30 % objętości zbiornika.

Jakiej wody używam do podmian?

Woda którą wykorzystujemy do podmian, powinna być odstana. Odstana czyli nalana do naczynia dzień wcześniej i pozostawiona. Zabieg ten pozwoli nam pozbyć się zabijającego bakterie nitryfikacyjne chloru, który znajduje się w wodzie kranowej. Dodatkowo, możemy używać preparatów chemicznych, wytrącających chlor np. Esklarin czy Antychlor.

Czy mam odpowiednią filtrację?

Słaba filtracja może się przyczynić do "zalegania" w akwarium zbyt dużej ilość odpadów organicznych (szczątek roślin, odchodów itp.) Rozkładające się szczątki organiczne stanowią idealną pożywkę dla glonów. Przy dobieraniu filtra do akwarium musimy pamiętać, że producenci podają teoretyczny przepływ filtra bez gąbek, mediów filtracyjnych i zanieczyszczeń , które ograniczają sprawność filtracji.

Co z cyklem azotowym?

Jest to niezmiernie ważny obieg pierwiastka, który ma duży wpływ na kondycje naszego zbiornika. Rośliny najlepiej przyswajają azot w formie azotynów. Jednak rozkładające się szczątki czy odchody generują
amoniak i azotany łatwo przyswajalne przez glony. Dlatego tak ważne są bakterie nitryfikacyjne zamieniające amoniak w azotany i dalej w azotyny. Brak tych przemian będzie skutkować wysypem glonów.

Czy nie mam za dużo ryb ?

Niewątpliwie głównym źródłem pożywienia dla większości glonów jest nadmiar rozkładających się substancji pochodzenia organicznego. Każda rybka pływająca w akwarium produkuje je w postaci odchodów. Dlatego nie należy dopuszczać do przerybienia akwarium. Właściwa liczba ryb zależy od wielkości akwarium. biotopu, gatunku, preferencji stadnych i wymagań środowiskowych. Należy pamiętać że, nie istnieje zasada 1 cm ryby na 1 litr wody, ani żadna temu podobna.

Czy mam wystarczającą ilość roślin ?

Nieodłącznym elementem każdego zbiornika są rośliny, które pochłaniają dwutlenek węgla oraz przetworzone przez bakterie produkty przemiany materii ryb. Stanowią swoistą przeciwwagę dla ryb w utworzeniu równowagi biologicznej zbiornika. Z inwazją glonów możemy mieć do czynienia w sytuacji braku wystarczającej ilości roślin oraz małych podmian wody. W wodzie pozostaje wówczas duża ilość związków odżywczych chętnie wykorzystywanych przez zarodniki glonów.

Czym świecę w akwarium?

Światło determinuje proces fotosyntezy. Zbyt mała lub duża jego intensywność może spowodować, że do głosu dojdą glony, które wykorzystują wszystko co nie zostanie spożytkowane przez rośliny. Za standardowe oświetlenie w akwarium uznaje się 0.5 W na litr wody. Jest to moc która wystarczy większości popularnych, łatwych w uprawie roślin. Wszelkie zmiany intensywności oświetlenia powinno się przeprowadzać płynnie, obserwując rozwój sytuacji w zbiorniku. Kolejnym ważnym elementem jest czas świecenia. W świeżych akwariach zaczynamy od 5-6 godzin stopniowo wydłużając czas do 8-9 godzin. Zabieg ten uchroni nas przed dostarczaniem do zbiornika światła, które nie będzie wykorzystane przez młode rośliny a z którego chętnie skorzystają glony.










Komentarze

Popularne posty